3.11.09

Les fromages d'appellation d'origine protégée de la France


M88dunud n2dalal kokkamiseks inspiratsiooni otsides k88gis kokaraamatute riiulil sobrades leidsin yhe pisikese raamatukese, mis lennutas mind erilisele kulinaarsele avastusretkele Juustumaale. Byrokraatia ja eriti igasuguseid sertifikaadid on prantslastele sydamel2hedased. AOP (l'appellation d'origine protégée) on m2rgistus, mille eesm2rgiks on s2iltiada Euroopa kultuurilist ja gastronoomilist p2randit. AOP t2hendab p2ritolu ja unikaalsuse garantiid- seda m2rgist kandev toode on valmistatud vastavalt kindlatele p6lvest p6lve edasi antud teadmistele. AOP m2rgise saamiseks peab toode vastama mitmetele n6uetele, sh p2rinema kindlalt piiritletud piirkonnast. Nii et AOP n2itab juustu "ehtsust". AOP juustude hulka kuuluvad muuhulgas feta, stilton, gorgonzola, grana padano, mozzarella di buffala campana, parmigiano reggiano jt. Ja nyyd miljonikysimus: mis riik on AOP juustusortide arvu poolest nimekirjas esimene??? Aga loomulikult ylekaalukalt La France 46 erineva AOP juustuga, talle j2rgnevad Itaalia 34, tihedas rebimises Kreeka ja Hispaania 20, Portugal ja Suurbritannia 12, Austria 6, Saksamaa ja Holland k2sik2es 4, Belgia ja Poola 2 ning Iirimaa tubli 1 juustuga. Niisiis see oli minu uue projekti "Les fromages AOP de la France" proloog.
Projekti eesm2rk: degusteerida k6iki 46 erinevat prantsuse
AOP juustu! Milline gurmaaniseiklus! Selle h6lbustamiseks on Prantsusmaa jaotatud 11 AOP piirkonnaks:
Normandie;
Thiérache/Brie;

Centre/Val-de-Loire;
Franche-Comté/Alsace-Lorraine;
Poitou-Charentes;
Bourgogne/Champagne;
Auvergne;
Savoie;
Aquitaine/Midi-Pyrénées;
Rhône-Alpes;
Mediterranée.

Strateegia on lihtne ja selge: alustada juustu-uuringuid l2hedalasuvate piirkondadega
(Auvergne; Savoie; Aquitaine/Midi-Pyrénées; Rhône-Alpes; Mediterranée) ning seej2rel liikuda p6hjapoole. T2nase seisuga olen l2binud j2rgmised juustud: Saint-Nectaire (lehmapiimast, 13 800 t/aastas); Comté (lehmpiimast, 50 000 t/aastas); Morbier (lehmapiimast, 8200 t/aastas) ja Banon (kitsepiimast, 68 t/aastas). Siiani on minu eriliseks lemmikuks Comté, olen sellest peaaegu s6ltuvuses... Muide Comté on ka yks suurep2rane fondyyjuust! (K6ik juustusordid selleks ju ei sobi). Aplausi v22rib ka sametine Saint-Nectaire; Banon on v2ga kyps ja tugeva karakteriga kohalik veinis v6i marc'is (kange alko) immutatud vahtralehtedesse pakitud provaansi kitsejuust. Morbier' juustust jookseb keskelt l2bi tumehallikas triip- talupojad katsid hommikusest lypsist saadud piima k2rbeste ja putukate eest kaitsmiseks tuhakihiga ning hiljem valati sinna peale 6htune piim jne jne. P2rast seda blogi sissekannet j6uab t6en2oliselt nii m6nigi lugejatest j2reldusele, et ma vajan psyhhiaatrilist n6ustamist v6i isegi teatavat v66rutusravi.... Minugi poolest, aga ainult koos juustuga!! :)))

2 comments:

  1. Mmmmm, tahaks ka delikatesse proovida. Arvatavasti seepärast prantslased meie juustu kohta ütlevad, et toores :) Kui sa tagasi tuled, läheb sul raskeks :) või noh kulukaks.

    ReplyDelete
  2. paar aastat tagasi ei kuulunud ma juustusõprade seltsi.no suitsujuust, eesti juust ja merevaik välja arvata :D aga siinmaal hakkasin vaikselt katsetama ja nüüd olen ka järjest tugevamate maitsetega hakanud harjuma ja neid nautima. Comté ja Le Petit (Camambert) on minu lemmikud. Kitsejuustu nautimiseni läheb veel aega :)
    Igatahes maitsvaid edasisi degusteerimisi!

    ReplyDelete